Bali’de Ulaşım

yazan MilesForDreams

Bali’de ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra ilk çözmeniz gereken konu ulaşım konusu oluyor. Toplu taşıma konusu Bali adası için bir alternatif olmadığından daha başka alternatifleri değerlendirmek gerekiyor. Bizim deneyimlediğimiz bir kaç yöntem oldu. Haydi o zaman Bali adasında ulaşım konusunu nasıl hallettik anlatmaya başlayayım.

Ben ulaşım konusunu hallettim bile, nereleri gezelim önce onu söyle diyorsanız bol fotoğraflı gezdiğimiz, gördüğümüz her yer ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz yazımızı Bali’de Gezilecek Yerler ‘e tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bali ile ilgili genel bilgiler için de Bali Gezi Rehberi ‘ne tıklamayı unutmayın.

Günlük rehber/araba kiralama

Bunlardan en maliyetli ama en kolay diyebileceğim ilk yöntem günlük rehber/şoför ile anlaşmak. Aslında bu kişiler rehber değil ama turistlere günlük turlar yaptıkları için size rehberlik de yapmış oluyorlar bir yandan. Günlük ücreti benzin, rehberlik dahil 50$ olarak düşünebilirsiniz. Daha aşağısına anlaşmak sizin pazarlık becerinize kalmış artık. J Bizim gezdiğimiz rehberimiz Dewa’nın numarasını Bali seyahatim öncesinde instagramdan tesadüfen tanıştığım @esrageziyor’dan almıştım. Esra’dan sonra da bir çok kişi Bali’de Dewa ile gezdi. Dewa çok yardımsever, fotoğraftan çok iyi anlıyor sizi en fotojenik noktalara götürüyor. Dewa’nın bir de Alit diye kardeşi var ki Dewa’dan bile daha tatlı. İsterseniz size günlük program da çıkarıyorlar ancak ben gitmeden programlarımı watsapp’dan göndermiş olduğum için benim programıma göre gezdik. Sabah istediğiniz saatte alıyorlar, akşam istediğiniz saatte bırakıyorlar. Gezerken bir yerlerde oturmak kafa dinlemek isterseniz sizi yalnız bırakıp arabada bekleyebilirler, yani siz nasıl isterseniz o şekilde şekillenir gezi. Gitmeden önce bir kaç kişi daha bulup onlarla da iletişime geçmiştim ama referanslı olduğu için Dewa’yı tercih ettim.

Dünya tatlısı rehberimiz Alit

Günlük şoför/rehber kiralama seçeneğini daha çok Ubud bölgesinde gezerken ve gideceğimiz mesafeler uzun olunca tercih ettik. Ubud’da hem mesafeler daha uzun hem de yollarda trafik oluyordu ancak geçtiğiniz yolları otoban gibi düşünmeyin. Köylerin arasından, evlerin tapınakların ya da pirinç tarlalarının arasından  geçtiğiniz için yol boyu hiç sıkılmıyorsunuz. İletişime geçmek isterseniz instagram üzerinden direkt mesaj atabilir ya da profillerindeki numaraları ile watsapp aracaılığıyla yazışabilirsiniz. Dewa Alit’in instagram adı: @dewaalit1235. Abisinin instagram adı ise @mydewabalitrans.

Bali’de Uber/Bluebird Taksiler ile ulaşım

Bir diğer yöntem, Uber ya da Blue bird taksileri ile gezmek. Gün içinde 2-3 yere uğrayacaksanız değil de bir yere gidip dönmek için bu yöntem daha az maliyetli olacaktır. Örneğin biz Uluwatu tapınağını ziyaret edeceğimiz gün öncesinde otelde biraz dinlenmek istediğimiz için o gün şoför ile anlaşmadık. Tapınağa gitmek için Seminyak’taki otelimizden Uber uygulaması ile 110.000 IDR’ye tek yön bir araç bulduk. Mesafenin 30 km olduğunu düşünürseniz Bali adası için oldukça iyi bir fiyat olduğunu söyleyebilirim. Ubud’da kaldığımız otelden merkeze ve daha sonrasında otele gitmek için hep Uber kullandık. Bali’ye gitmeden uygulamayı kurmanız faydalı olacaktır.

Adada Uber kullanmanın yasak olduğunu söyleyen taksicilere aldırış etmeyin. Uber oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Biz havalimanına indiğimizde taksiciler yanaşıp Uber’in yasak olduğunu söylediler ancak ilerleyen günlerde sık sık kullandık ve hiç bir problem yaşamadık.

Ulaşım konusunda verebileceğim en iyi tavsiyelerden birisi de havalimanından çıktığınız anda sizi otelinize götürmek için anlaşmaya çalışan kişi ve taksiciler ile hiç muhatap olmamanız olacak. Havalimanından kalacağımız otel yaklaşık 10 km olmasına rağmen bize önerdikleri ücret 45 $ oldu. Fiyatın çok yüksek olduğunu söylediğimde 35$’a indi ancak Bali’ye gitmeden az çok mesafelerin ne kadar tutacağını araştırmış olduğum için istediği ücretin hala çok fazla olduğunu anlamıştım. Adam ısrarlarına devam etti ve 350.000 IDR’ye yani yaklaşık 100 TL’ye götürmeyi teklif etti. Bu sırada Cengiz havalimanından bulduğu ücretsiz wifi’yi kullanarak Uber’den bir araç çağırdı ve otelimize 75000 IDR yani yaklaşık 20 TL gibi bir ücrete araba ayarlamış oldu. Havalimanında Uber kullanacaksanız tek dikkat etmeniz gereken Uber araçlarının gelen yolcu değil bir üstteki giden yolcu katından sizi alıyor olması olacaktır.

Bunun dışında taksi kullanmayı planlıyorsanız Blue Bird taksi tercih etmenizi ve bindiğinizde taksimetre açtırmanızı tavsiye olarak söyleyebilirim.

Motorumuzla Kuta sokaklarının tozunu attırırken

Bali’de Motor Kiralamak

Bizim diğer denediğimiz yöntemlerden biri de motorsiklet kiralamak oldu. Adada oldukça yoğun bir motor ve araç trafiği var. Uzakdoğuda motorsiklet ve trafik biraz kaotik olabiliyor. Daha önceden Tayland seyahatimizde benzer deneyimlerimiz olduğu için hazırlıklıydık ancak Bali’de kaosun içine bir de trafik eklenince motorla dur kalk trafikte neler çektik bir biz biliriz. 🙂 Araç trafiğinin Türkiye’dekinden farklı olarak sağdan aktığını da belirtmek isterim.

Günlük motor kiralama ücretleri yaklaşık 60 bin IDR idi. Biz bir de sigorta aldık ve ona da günlük 20 bin IDR verdik yani toplamda benzin hariç günlüğü 22-23 TL civarına gelmiş oldu.

Genelde uzakdoğu ülkelerinde motorsiklet ehliyeti istemiyorlar yani ehliyetinizde olmasa da kiralayabiliyorsunuz ancak Bali’de ehliyet olup olmadığını sordular. Olmasaydı da kiralamaya izin verirlerdi ama yine de olması bir avantaj olacaktır. Eğer uluslararası ehliyetiniz yoksa polis sizi durdurduğunda sorun yaşama ihtimaliniz var. Biz motoru kiralarken kiralayan kişi bizi bu konuda uyardı. Yollarda sıkça polis göreceğimizi, çok göze batmayıp, emin hareket etmemiz konusunda uyardı bizi. Acemi olduğunuzu anlarsa sizi durdurup ehliyet sorabilir, eğer soracak olursa 150 bin IDR kadar rüşvet verirseniz işiniz hallolacaktır dedi. Gerçekten de trafiğin kaotik olmasından mıdır yoksa genel güvenlik için midir bilmiyorum, yollarda çokca polise denk geldik.

Hatta başımıza da şöyle komik bir şey geldi. Seminyak’tan daha kuzeyde yer alan Tanah Lot tapınağına motorla giderken tam polisin olduğu bir köşede motor stop etti. Haliyle polisin dibinde böyle bir şey olunca da adam bize nereye gittiğimizi sordu. Cengiz motorun istikameti kuzeyi gösterirken polise yanlışlıkla güneydeki Kuta’ya gidiyoruz diyince adam da afalladı. Neyse ki sonra hemen toparladık konuyu ve çok da muhabbete girmeden gaza bastık. Yani adama resmen gel bize ehliyetimizi sor diye ayağımızla gitmiş olduk.

Ulaşım Bali seyahatindeki en çetrefilli konu olduğu için onu hallettikten sonrası çok kolay planlanıyor.

Nereleri ziyaret etmek istediğinizi belirledikten sonra bizim gibi biraz özel araba ile gezme biraz Uber biraz motorsiklet gibi seçenekleri kullanarak rahatça gezebilirsiniz.

Bali’de ulaşım ile ilgili daha fazla bilgi için Bali ile ilgili 3. videomuzu, Bali’de ulaşım rehberini izleyebilirsiniz.

2 Yorum

Avatar
Esra 14/03/2018 - 12:14 pm

Merhabalar, cok severek okudum yazinizi. Dewa nin whatsapp numarasini banada verebilirmisiniz? Simdiden size cok tesekkür ederim.

Yanıtla
MilesForDreams
MilesForDreams 19/04/2018 - 4:49 pm

Merhaba Esra, cok cok tesekkurler.Begenmene cok mutlu oldum. Aşağıdaki linkten instagramdaki profillerinden numaralarına bakabilirsin.
https://www.milesfordreams.net/balide-ulasim/

Yanıtla

Yorum ve Sorularınız

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar