Rothenburg Ob Der Tauber Gezi Rehberi – Romantik Yol

yazan MilesForDreams
Rothenburg ve tipik Alman mimarisi evleri

Eğer Almanya’da Romantik Yol turunu yapmaya karar vermişseniz bu ortaçağdan kalma kasabaya yolunuzun düşmemesi imkansız. Peki Romantik Yol nedir? Romantik yol aslında Almanya’da kuzeyde Würzburg kentinden başlayıp güneyde Füssen’e kadar inen, yol boyunca da onlarca tatlı köy ve kasabaya ev sahipliği yapan bir road trip rotası. Rothenburg ob der Tauber da bu rotadaki en minik, en tatlı şehir olmaya en yakın aday. Tam bir masal şehri! İnsan gezerken o evlerde birilerinin yaşadığına inanmak istemiyor. Peki bu minicik ortaçağ kasabasında hangi aktivitelere katılıp neler yapılacağını merak ediyorsanız sözü daha fazla dolandırmadan sizi Rothenburg ob der Tauber gezi rehberi ile baş başa bırakıyorum.

Romantik Yol Rotası

Rothenburg’a geçmeden eğer Romantik yol seyahatini planlamak istiyorsanız biz kendi rotamızı nasıl oluşturduk kısaca ondan bahsedelim. Romantik yol aslında 360 km uzunluğunda küçüklü büyüklü bir çok kasaba ve köyden oluşuyor. Tümünü gezmek isterseniz bir hafta bile yetmeyebilir. Biz gözümüze rotadaki en güzel bir kaç yeri kestirdik ve uçuşumuzu Münih gidiş, Nürnberg dönüş olarak aldık. Münih’ten önce Hallstatt’a geçip, orayı gezdik. Yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Hallstatt’tan sonra Romantik yol rotasının başlangıç ya da bitiş noktası olan Füssen’e geçip Almanya’nın en güzel kalesi olan Neuschwanstein’ı gezdik. Neuschwanstein şatosu ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Daha sonra da Rothenburg’a gelip, en son olarak da Nürnberg’i gezip gezimizi sonlandırdık.

Romantik Yol-Almanya

Siz de Romantik yol rotasına güneyden başlamak isterseniz Münih’e, kuzeyden başlamak isterseniz Frankfurt’a, Romantizmin göbeğine ortadan dalmak isterseniz Stuttgart havalimanına uçabilirsiniz. Bir diğer alternatif de Nürnberg’e uçmak. Dört bir tarafı havalimanları ile dolu olan, senede milyonlarca turisti ağırlayan bu rota daha ne yapsın sizin için. 🙂

Rothenburg’a ne zaman gidilir?

Rothenburg ob der Tauber dört mevsimde güzel olabilecek bir yer.Zaten küçücük bir kasaba iki saat içinde her yerini görmüş olursunuz. Ama yok ben en güzel zamanında gideyim derseniz iki seçenek önerebiliriz. Birincisi elbette noel zamanı olur çünkü kasabada noel konseptli o kadar çok dükkan var ki sanki noel dışında bile burada her daim noel kutlanıyor gibi. Sanıyoruz ki kasabanın en festivalimsi zamanları noelde yaşanıyordur. Onun dışında ilkbahar yaz aylarında da havalar ısınınca tadından yenmez diye düşünüyoruz.

Rothenburg kaç günde gezilir

Rothenburg aslında bir iki saatte her sokağını arşınlayabileceğiniz kadar küçük. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış, isterseniz gün içinde durak olarak kullanıp Romantik yol rotanıza devam edebilirsiniz. İsterseniz de bizim yaptığımız gibi konaklayabilirsiniz. Eğer konaklayacak olursanız bir ödülünüz var. Hemen ne olduğunu anlatalım.

Gece Bekçisi Turu-Rothenburg

Rothenburg ob der Tauber ortaçağdan kalan bir kasaba olduğu için burada her akşam saat 20:00’de “Gece Bekçisi Turu”, “The Night Watchman Tour” adını verdikleri bir tur düzenleniyor. Ortaçağ kıyafetleri giymiş bir bekçi elinde baltası ve meşaleleri ile belediye binasının önünde onu bekleyen kalabalıkla önce kısa bir şakalaşıyor, turu anlatıyor sonra da Rothenburg ob derTauber kasabasında 1 saatlik bir tura çıkarıp hikayeler anlatıyor. Tabi ki gönüllülük esasına dayansa da turun 7-8 euro civarında bir ücreti bulunuyor. Türkçülük yapmak isteyenler için mini bilgi ücretler başta toplanmıyor ama siz bunu bizden duymamış olun.

Rothenburg ob der Tauber’a ulaşım

Romantik yol’un geri kalanını da yapacağınızı düşünürsek en güzel yöntem araç kiralamak olacak. Almanya’da nasıl araba kiralarım diye düşünüyorsanız şuradaki yazımızda araba kiralama konusunda en ince detaylarına kadar ne biliyorsak anlattık. Eğer Rothenburg ob derTauber’da konaklamayı düşünüyorsanız kaldığınız otelin otoparkının olması önemli bir husus olur. Aksi halde aracınıza bu etrafı surlarla çevrili eski şehir bölgesinde otopark bulmanız güç olabilir. Kasabaya girmek için bir kaç tane kapı var ve öyle dar görünüyor ki biz oradan aracın geçebildiğini anlayana kadar Rothenburg ob der Tauber’u bir kaç defa tavaf ettik.:) Sonra oteldeki görevliyi arayınca geçebileceğimizi öğrendik. Siz de bizim gibi tereddüte düşerseniz aklınızda bulunsun.

Rothenburg ob der Tauber

Eğer toplu taşıma ile gelmeyi planlıyorsanız Füssen,Nürnberg, Münih ya da Frankfurt’tan trenle ulaşabilirsiniz.Nürnberg Romantik yol üzerinde sayılmasa da Rothenburg ob derTauber’a gelmişken Nürnberg’i de plana eklemek çok mantıklı olacaktır. Nürnberg’den Rothenburg ob derTauber’a trenle 2 saatlik bir yolculuk ile ulaşmak mümkün. Tren bileti ücreti seferlere göre değişkenlik gösterebilir ancak ortalama 20 euro civarında olarak düşünebilirsiniz. Detaylarını kontrol etmek için şuradaki linke tıklayıp biletinizi alabilirsiniz.

Eğer bizim gibi Füssen’den Rothenburg ob der Tauber’a ulaşmayı hedeflediyseniz araçla en az 3 saat sürüyor. Füssen’den Rothenburg ob der Tauber’a  aracınızla gitmek için bir otoban bir de Romantik yol opsiyonunuz var. Şayet yolda diğer kasabalarda durmayacaksanız otobandan gitmenizi önerebiliriz çünkü sürüş keyfi olan bir yol değil. Eğer Füssen’den Rothenburg’a trenle gelecekseniz 5-6 saat arası bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Rothenburg sokakları böyle evlerle dolu

Rothenburg ob der Tauber’da konaklama

Gözüm kapalı önerebileceğim bir otel önerisi ile geldim, Hotel Gasthof Goldener Greifen. Booking’de otelin puanı 8,9, lokasyon puanı ise 9,8 civarında yani bu demek oluyor ki Marktplatz denilen ana meydana 3 adım yürüme mesafesinde. Çalışanları, otelin kahvaltısı, ücretsiz otoparkı her şey muazzamdı. Biz bu otel için gecelik 60 euro civarında ödeme yapmışız. Bunun dışında Rothenburg ob der Tauber küçük olduğu için neredeyse her yer yürüme mesafesinde sayılır.  Size uyan başka bir oteli de pekala seçebilirsiniz.

Rothenburg ob der Tauber’de gezilecek yerler

Marktplatz

Marktplatz

Almanya’da herhangi bir şehrin meydanı, kalbi marktplatz olarak geçiyor. Rothenburg’da da Rathaus yani belediye binası, saat kulesi, su  havuzu gibi kasabanın önemli yapılarının bulunduğu meydan burası oluyor. Yukarda bahsettiğimiz “Gece Bekçisi Turu” da işte bu meydandaki belediye binasının önünde başlıyor. Yani demem o ki tura katılmayacak bile olsanız saat 20:00 civarı hem saat kulesinin guguklamasını hem de gece bekçisinin eğlenceli anlatımını duymak için bu meydandaki yerinizi alın.

Plönlein

Burası Rothenburg ob der Tauber’in en çok fotoğraflanan noktası olabilir. Aslında çatallanan bir yol ayrımında tam köşede duran kurabiye gibi tatlı bir ev ama gitmişken iki kare fotoğrafınız olmazsa arkanızdan ağlar demedi demeyin. Gitmek için kendinizi Marktplatz’dan yani merkezden Obere Schmiedgasse caddesine doğru verip biraz yürümeniz yeterli olacak. Sizi oraya kuru kuruya gönderecek değiliz. Ne kadar da ödüllü bir Rothenburg rehberi oldu! J Plönlein’a yürürken yol üzerinde Rothenburg ob der Tauber’da denemeniz gereken bir lezzet durağı da bulunuyor.

Arkamda Plönlein manzarası ile kar topu kurabiyesi

Backerei Striffler

Hani Avrupa’da gezerken illa o şehrin bir yiyeceği ünlü olur ya, işte burasının da Snowballen yani kar topu kurabiyesi meşhur. Almanca’da Schneeball olarak geçiyor. Kurabiyeyi deneyebileceğiniz güzel pastanelerden birisi de Backerei Striffler. Bir tanesi 2 euro ama kurabiye denince akla küçük bir kurabiye gelmesin. Baya baya bir avuç büyüklüğündeydi. Üstü pudra şekerli ve tadı elmasız elmalı turtaya benziyor. Aslında zamanınız varsa oturarak yemek en mantıklısı çünkü sunumu güzel. Size kurabiyeyi kırmanız için tahtadan bir çekiç getiriyorlar, parçalayıp öyle yiyorsunuz. Ben beğendim, gitmişken denenebilir ama bir daha gitsem yemem sanıyorum.

Kathe Wohlfahrt

Burası noel ruhunu sevenleri çıldırtacak bir dükkan. İçinde envai çeşit süs, biblo, kırtasiyelik şeyler bulabilirsiniz. Çok orjinaller şeyler var, gitmişken bir göz atabilirsiniz. Zira biz sadece göz atmakla yetindik. Bir de bu dükkanın önünde sabit duran bir hediye kamyonu var. Eğlenceli fotoğraflar çekmek zevkli oluyor.

Noel Hediyelikleri

Noel Müzesi

Eğer Kathe Wohlfahrt yeterli gelmediyse sizi noel müzesine alalım. Noel zamanı gitmeyenlerin derdine deva bir müze, girişi ücretli.

Rothenburg’suz bir Romantik Yol düşünülemez. Eğer bu road trip’i yapacaksanız kesinlikle yolunuzu bu ortaçağdan kalan kasabaya düşürün.

Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın!

Yorum ve Sorularınız

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar