Colmar, Strasbourg, Alsace Şarap Rotası ve Noel Pazarları

yazan MilesForDreams

Colmar’da kurabiye evin önünde noel ruhu kar ile tamamlanırsa 🙂

Biz Colmar’ı Noel pazarlarının kurulduğu, şehrin panayır yerine döndüğü, en güzel zamanlarından birisinde ziyaret etme şansı yakaladık. Tam bir masal şehri. Sağa dönüyorsunuz adeta kurabiyeden yapılmış bir ev, sola dönüyorsunuz kocaman ayılarla süslenmiş güzel bir köşe. Çocukken kar küreleri olurdu ya hani Colmar’da noel zamanı gezerken kendinizi onun içinde gibi hissediyorsunuz ve bir yerlerden kulağınıza ‘Rocking Around the Christmas Tree’ şarkısı çalıyor, burnunuza tarçınlı zencefilli kurabiye kokuları geliyor. Colmar’dan daha güzel bir noel pazarı deneyimi nerede yaşanır bilmiyorum. Bu büyülü ortamın bir parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.Tabi Colmar öylesine güzel ki sadece noel zamanıyla bunu sınırlandırmak haksızlık olur. Haydi o zaman sadece Colmar değil Alsas-Loren bölgesindeki birbirinden güzel diğer köyleri de keşfetmek için Colmar, Alsace Şarap Yolu yazımızın detaylarına geçelim.

Ama önce, seyahat anılarımızı ve fotoğraflarımızı paylaştığımız Instagram hesabımızı takip etmek isterseniz buraya, videolar içinse Youtube’da bizi buraya tıklayarak takip edebilirsiniz. Aa söylemeden geçmeyelim, biz bu Colmar seyahatimiz ile ilgili NTV Radyo’da Günnur Öztürk ile çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Eğer podcast olarak dinlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Colmar’daki evlerin renklerine vurulduk.

Colmar, Fransa’nın Alsas-Loren bölgesinde Şarap Yolu olarak geçen rotanın başkenti olarak geçiyor. Alsas Loren bölgesi Fransa’nın Almanya’ya komşu olan Ren nehri kıyısındaki bölgesi. Meşhur Alsas Şarap Yolu da aslında tam bu nehre paralel olarak ilerleyen bir rota, kuzeyde Marlenheim’dan başlayıp güneyde Thann şehrine kadar devam ediyor. Biz bu rotada kuzeyde Strasbourg’dan başlayıp, güneyde Colmar’a indik.

Colmar’a ne zaman gidilmeli

Colmar’ın en kalabalık zamanı Noel zamanı olabilir. Ama gözünüz korkmasın sabırlı olursanız Colmar’ın tapusunu üstünüze almışsınız gibi fotoğraf çekme fırsatınız oluyor 🙂

Colmar ve civardaki köyler yılın en yoğun kalabalığını hiç kuşkusuz noel pazarlarının kurulduğu kasım sonundan aralık sonuna kadar yaşıyor. Öyle ki noel pazarlarında gezerken bazen adım adım ilerliyorsunuz. Ama nedense bu beni rahatsız eden bir kalabalık olmadı. Hem noel ruhu, kalabalıklarla daha güzel olmaz mı sizce de? Bir de havanın soğuk olması konusu var tabi o yüzden kalabalıklarla bir nebze olsun ısınmak çok iyi oluyor. Biz 8-10 Aralık tarih aralığında oradaydık ve hava sıcaklığı gündüz -1 ile +1 arasında gidip geliyordu. Iphone’ların bataryalarının tam doluyken bir anda kapanma problemi yaşadığını da eklemeden geçmeyeyim.

Kasım sonu gibi giderseniz noel pazarlarının hepsi tam kurulmamış olabiliyor, o yüzden olabildiğince aralığın ilk iki haftasına denk getirmek avantajlı olur. Aralığın sonlarına doğru da özellikle 25 Aralıktan sonra pazarlar kapanacak ve ortamdaki atmosfer kaybolacaktır. Colmar yeni yılı kutlamak için değil, noel pazarlarında gezmek için ideal bir rota.

Strasbourg noel pazarlarında ilk gecemiz

Tabi noel dışında ziyaret edilecek güzel zamanlar da var. İlkbahar, yaz aylarında şehrin kendisinin güzel olduğu yetmezmiş gibi her tarafının çiçeklerle bezendiği mevsimler de harika olur. Bir de Colmar şarap rotasında olduğu için bağ bozum ve şarap tadım zamanları da ziyaret için emimim ki çok keyifli olacaktır. Tam kışın yaşandığı, ağaçların çiçeklerin kuru olduğu ve noel zamanı olmayan ocak şubat aylarında seyahat etmenin ise kalabalık olmadan gezmek ve fiyat avantajı sağlamak gibi artıları olabilir. Eksisini artısını dengelemek artık size kalmış.

Colmar ve Alsace bölgesine kaç günlük bir seyahat planlamalı

Benim önerim eğer noel zamanı ziyaret edecekseniz en az 3-4 tam gün gezecek şekilde zaman ayırmanız yönünde olur. Eğer yazın ya da şarap tadımı yapacağınız bir zamanda gidecekseniz bir haftalık bir seyahat köyleri rahat rahat, güzel havada tadını çıkara çıkara gezme açısından ideal olacaktır. Hatta tüm bu bu şarap yolu üzerinde bisikletle gezmek bile mümkün.

Colmar ve Alsace Şarap yolu rotası nasıl çizilir

Bu bölgeyi kuzeyden başlayıp güneye inerek gezmek en mantıklısı olacaktır çünkü kuzeyden güneye köylerin tatlılık skalası giderek artıyor. Yeri gelmişken bizim rotamızı da açıklayayım. Biz kuzeyde Strasbourg’dan başlayıp güneyde Colmar’a kadar indik. Gerçekten de doğruymuş. Strasbourg’da gezerken her yeri hayran hayran izleyip, Colmar’da ve civardaki köylerde gezerken o kadar beğendik ki burası gerçek bir köy olamaz, olsa olsa platodur diye düşünmeye başlamıştık.

Basel Mulhouse Havalimanına indikten sonra doğruca ilk durağımız Strasbourg.

Colmar ve Alsace bölgesine ulaşım ile ilgili detaylara geçmeden sırasıyla hangi köyleri keşfettik sayayım. Cuma günü akşam Strasbourg’a ulaştık ve akşam kapanmadan noel pazarlarını yakaladık. Sonraki Cumartesi günü erkenden kalkıp Strasbourg’u keşfettik ve aynı gün Colmar’a doğru yola koyulduk. Yol üzerinde zaman olsaydı Obernai ve Itterswiller kasabalarına da uğramak isterdik ama zamanımız kısıtlıydı. Doğruca Colmar’a gidip otele bile giriş yapmadan kendimizi Colmar noel pazarlarına bıraktık. İlk gün kalabalıklarla şehrin her yerini gezdikten sonra ertesi gün sabah erkenden Colmar sokaklarını bomboş yakalama şansı elde ettik. Colmar’ın en güzel manzarasını izlerken bir anda tatlı tatlı yağmaya başlayan kar yağışı ortamı tam bir noel ruhuna büründürdü. Bu büyülü anın tadını çıkardıktan sonra yolumuzu civardaki Riquewihr ve Ribeauville kasabalarına çevirdik. Sonraki yani dönüş günümüz olan Pazartesi ise Eguisheim köyünü gezip Basel’deki uçuşumuzu yakalamak üzere bu güzel bölgeden ayrıldık.

Colmar ve Alsace bölgesine ulaşım

Bu bölge için kullanılacak en güzel havalimanı Basel Mulhouse Freiburg havalimanı. Biz Ekim ayında Pegasus’un yaptığı kampanyadan Basel havalimanına 280 TL civarına kampanyalı bilet yakalayınca seyahate buradan başladık. Basel havalimanı EuroAirport olarak da geçen üç ülkenin paylaştığı bir havalimanı. Yani bu havalimanından çıkıp Fransa(Mulhouse çıkışı), Almanya(Freiburg çıkışı) ya da İsviçre(Basel çıkışı) ülkelerinden istediğinize giriş yapabilirsiniz. Biz Fransa’ya gideceğimiz için Mulhouse çıkışını kullandık. Gümrükten çıkış çok kolay oldu, özellikli bir havalimanı diye prosedürler farklı oluyor sanmayın.

Alsace bölgesinde gezerken en kolay yöntem araba kiralamak. Seyahatlerde nasıl araç kiraladığımızı ve nelere dikkat ettiğimizi merak ediyorsanız buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Colmar’ı gezmek için araç kiralarken bu yazıdakilere ek olarak başka bir püf noktası daha var. Arabayı kiralarken seçeceğiniz ofise Mulhouse yazarsanız zaten otomatikman arabanızı havalimanının içindeki Fransız bölgesinden kiralamış olacaksınız. Çıkışta da direk Fransa tarafından çıkmış olduğumuz için araçla ilgili hiç ekstra bir ödeme ya da harç pul almadan devam ettik.

Buraların kalabalığını bir de akşam görün

Araba kirası ile ilgili çok soru geldiği için araç kiralama ücretlerini de verelim. Aracımızı Sixt Rent a car’dan üç günlük 107 euro’ya kiraladık. 55 Euro’ya 3 günlük super cover aldık. Bunlara ek olarak da 32 euro vergi için ödeme yapmışız. Yani toplamda 194 euro tutmuş ancak artık super cover almamaya başladık. Bugün gitseydik sanırım 140 euro’ya halletmiş olurduk.

Basel havalimanına alternatif olarak Stuttgart havalimanı da tercih edilip aynı geziye kuzeyden de başlanabilir. Stuttgart Strasbourg arası mesafe 150 km, yani 01:30 saatte ulaşmak mümkün. Tabi aracı Stuttgart’tan(Almanya) kiralarsanız ve Strasbourg ya da Colmar’a (Fransa) devam edecek olursanız araba kiraladığınız yere ülke değiştireceğiniz bilgisini vermenizde yarar var. Araba kiraladıktan sonra köyler arasında gezmek çok kolay. Geriye kalan tek dert otopark bulmak oluyor. Biz gitmeden bir kaç otopark noktası işaretlemiştik ve iyi ki de öyle yapmışız işimiz çok kolaylaştı. Galeri bölümündeki haritalarda işaretlediğimiz otopark noktalarını yeşil yıldızlı alanlarda görebilirsiniz. Eguisheim ve Riquewihr’de aracımıza ücretsiz bile yer bulabilmişken, Colmar’da ücreti neyse verelim yeter ki şu arabayı park edelim noktasına gelmiştik. Ama bir şekilde yer bulunuyor çünkü gün içinde herkes köy köy gezdiği için illa ki giren çıkan kişiler oluyor otoparklara. Otopark ücretleri genel olarak iki saatlik üç euro civarındaydı.

Biz gezerken en çok gelen sorulardan birisi de araba kiralama ve toplu taşıma ile ilgili olmuştu. Toplu taşımayı biz oradayken hiç kullanmasak da biraz araştırdığımda çok sık olmasa da tren ve otobüs seçeneklerinin de mevcut olduğunu gördüm. O yüzden rotanızı oluştururken fikir vermesi için bir kaç rotayı toplu taşıma ile nasıl halledebilirsiniz özetlemek istedim.

Strasbourg

Basel havalimanından Colmar’a ulaşım

Eğer Basel havalimanına indiyseniz ve Colmar’a ulaşmak istiyorsanız otobüs seçeneği olarak Flixbus’ı ya da daha hızlı ancak biraz daha pahalı olarak tren seçeneğini kullanabilirsiniz.

Otobüs ile Colmar’a yolculuk 1 saat kadar sürüyor. Ücret 3-6 EUR tutuyor. Ancak saatlere baktığımızda gün içinde 2-3 saatte bir olarak seferler düzenlenmiş. Bizim gibi Pegasus’un Basel uçuşunu kullanırsanız 17:15’deki otobüs iş görebilir.

Eğer tren seçeneğini kullanacak olursanız seferler daha sık. Yolculuk 1 ya da 1,5 saat civarında sürüyor. Fiyatlar 7-11 euro civarında tutuyor. Colmar tren istasyonundan indikten sonra şehre yürümek 15 dakika kadar sürüyor.

Colmar-Petite Venice

Colmar’dan Eguisheim, Riquewihr ve Ribeauville köylerine ulaşım

Colmar’a ulaştıktan sonra Colmar’da gezmek çok basit araca ya da toplu taşımaya ihtiyacınız yok ancak civardaki diğer köylere de gitmek istiyorum derseniz o zaman saatleri çok güzel planlamanız gerekiyor. Örneğin Colmar’dan Riquewihr köyüne gitmek istiyorsanız en uygun saatler 07:46 ya da 12:16 olarak görünüyor.

Eğer bizim arabayla yaptığımız rotaya benzer önce Riquewihr sonra bu köye çok yakın mesafede olan Ribeauville köyüne gitmek istiyorsanız ki bence kesinlikle gitmelisiniz o zaman size aşağıdaki otobüs saatlerini kullanarak bir rota çizmenizi öneririm. Tek yön ücretler genelde 3-5 euro bandında değişiyor.

Noel ruhu her yerde

Colmar’dan Riquewihr: Sabah ilk otobüs ile 07:46’da Riquewihr’e hareket. Burada gezdikten sonra;

Riquewihr’den Ribeauville köyü: 12:43 otobüsü ile hareket edip 10 dakikalık bir yolculuk sonrası köye ulaşma

Ribeauville’dan Colmar’a: 17:20 ya da 18:20 otobüsüyle geri dönüp akşam Colmar’da takılma.

Colmar’dan Eguisheim köyüne: 440 numaralı otobüsle saat sabah 08:00’de 12:20’de ya da 17:15’de bu köye ulaşmak mümkün.

Otobüslerin sefer saatleri oldukça az dolayısıyla toplu taşıma ile Alsace bölgesinde ulaşım imkansız değil ancak kolay da olmaz diye düşünüyorum. Özellikle bizim gibi noel pazarlarını gezme niyetindeyseniz biraz üşümeniz olası.

Aslında Basel’de ve Basel havalimanında ülkenin çeşitli yerlerine tren bulunduğu için sizin rotanız bu saydıklarımdan farklı olsa bile tren ile Basel’e ulaşıp oradan Colmar’a trenle geçebilirsiniz. Eğer daha fazla rota sorgusu yapmak isterseniz buradaki siteden gün ve saat girerek kontrol edebilirsiniz.

Petite Venice’i akşam ışıklarıyla da görmesek olmazdı.

Colmar ve Alsace bölgesinde konaklama

Alsace bölgesinde konaklamayı uçak biletini alır almaz hemen ayarlamak gerekiyor. Özellikle noel zamanı ya da yazın festival zamanları gidiyorsanız doluluk oranları %100’e ulaşabiliyor. Biz Basel havalimanına indikten sonra doğruca Strasbourg’a gittik ve bir gece Strasbourg’da airbnb’den kiraladığımız evde konakladık. Bu bölgede konaklama seçenekleri pahalı olduğu için hem yer bulmak hem de bütçeye uydurmak oldukça zorlayıcı olabiliyor. Ama itiraf edeyim bizim en hızlı konaklama ayarladığımız seyahatimiz oldu. Fiyatlar o kadar yüksek geldi ki bir çok opsiyon ilk sıralamada elendi. Baktık fiyatlar pahalı Booking.com’dan Airbnb’ye geçiş yaptık ve ilk defa bir yerde evsahibi ile paylaşımlı bir şekilde konaklama gerçekleştirdik. Ev tertemiz ve evsahibimiz de çok tatlı olunca tedirginlik yerini sevince bıraktı. Artık bayadır yurtdışı konaklamalarımızda airbnb kullanıyoruz.

Eguisheim’da ara sokaklar.Kazak ve evlerin uyumuna ne demeli

İkinci ve üçüncü gece ise Colmar’da konakladık. Colmar merkezi çok pahalı olduğu ve aracı park etmek için otopark sorunu olabileceğinden dolayı civardaki yakın köylerden Ingersheim’ı tercih ettik. Colmar’a 5 km mesafede olması ve ücretsiz otoparkı bulunması sebebiyle bizim baya işimize yaradı. Bu sefer oda ve wc’si bize ait olan bir teras katı kiraladık.  Ev çok güzel ve temizdi ancak ev sahibi bayandan hiç hoşlanmadık.

Civarda kalınabilecek bir çok köy mevcut ancak aradaki mesafeyi gün içinde git gel yapmamak için akşamları en hareketli olacak Colmar ya da yakınlarında konaklamak mantıklı olur.

Alsace bölgesinde gezilecek yerler

Colmar

Colmar

Colmar tüm Alsace bölgesinin başkenti gibi adeta. Sanki bu şehri bir ressam çizmiş de mimarlar ona göre tasarlamış gibi. O denli güzel ve romantik bir yer. Her bir ev ayrı bir pastel renge boyanmış. Köprüler, evler her şey uyum içinde. Hangi mevsim gidilse aşık olunacak bir güzelliğe sahip. Haliyle bu bölgedeki en büyük kalabalıklar da Colmar’da oluyor. Colmar’daki en yoğun kalabalığı şehrin Fransızcası ile Petit Venice İngilizcesi ile Little Venice diye geçen Küçük Venedik bölgesinde gördük. Tam köprünün üzerinde nehire bakan kenarlarda iki üç sıra oluşuyor. Aşağıdan gondollarla geçenleri izlemek de kenardaki kafelerde oturup bir şeyler yiyip içmek de çok keyifli. Biz gondol turu yapmadık, daha güzel havalarda daha keyifli olabilecek bir aktivite.

Colmar meydan

Petite Venice bölgesini gördükten sonra tüm şehir zaten yürüyerek 1-2 saatte dolaşılacak kadar küçük. En kalabalık meydanlardan birisi de noel zamanı kocaman ayılarla, yazın ise saksılardan sarkan rengarenk çiçeklerle bezenmiş meydan. Grand Rue caddesi üzerinde, Hotel Saint Martin’in olduğu köşede bizim kurabiye ev dediğimiz insanda yeme isteği uyandıran bir pembe ev var. O sokaktan biraz ilerleyince zaten bu bahsettiğim meydana çıkıyorsunuz.

Colmar sokakları

New York’a gidip Özgürlük Heykeli’ni uzaktan gördükten sonra Colmar’da bir replikasının olduğunu okuyunca fırsatı kaçırmadım. New York’daki Özgürlük heykelini yapan Frederic Bartholdi Colmar’da doğduğu için heykelin aynısını buraya da dikmişler. Arabayla geçerken burada da ufak bir mola verdik ve küçük versiyonu da olsa gördük.

Colmar’daki Özgürlük Heykeli ile Manhattan’da gibi hissedebilirsiniz.

Strasbourg

Strasbourg-Petite France

Strasbourg rotamızdaki şehirler arasında en büyüğüydü. Öyle ki gezmek için kaldığımız yerden tramvay kullanarak merkeze gidip gezdik. 3 kişiye kadar 24 saat sınırsız kullanabileceğiniz tramvay kartının ücreti 6,9 EUR. Biz iki kişi olduğumuz ve şehirde 24 saat geçireceğimiz için akşamdan bu karttan alıp sabah da aynı bileti kullandık. Böylece Strasbourg’da ulaşım maliyeti 6,9 EUR oldu ikimiz için.

Notre Dame Katedrali-Strasbourg

İlk gün noel pazarlarının kapanmasına yakın akşam ulaşıp meşhur Notre Dame Katedralini ve katedralin hemen önündeki noel pazarlarını gezdik. Katedral hem gece hem gündüz tüm ihtişamıyla muhteşem görünüyor. Strasbourg’a noel zamanı geldiyseniz Place Kleber meydanına noel zamanı ışıl ışıl bir yılbaşı ağacı kuruluyor, kaçırmayın.

Strasbourg’daki ikonik ev

Şehrin en güzel bölgesi ise Petite France, yani Küçük Fransa bölgesi, insan en çok zamanı bu romantik bölgede geçirmek istiyor. Sabah kalabalık olmadan, sessizken kanal kenarında romantik yürüyüşler için en güzel yerlerden. Bu bölgeyi karış karış gezip, köprüden geçip Vauban barajının üstüne çıkıp manzarayı izlemeyi de ihmal etmeyin. Yol üzerinde Ponts Couverts’de durup Strasbourg ile özdeşlemiş eve de uğradıktan sonra Petite France bölgesindeki kalabalıklaşan noel pazarlarına ve kalabalığa kendinizi teslim edebilirsiniz.

Strasbourg Petite France ve Bretzel

Riquewihr

İmza makaronları kadar tatlı bir köy. Her bir evin önünde durup fotoğraf çekmek istiyor insan. Ortaçağdan kalan şehrin kapısından giriş yaptıktan sonra hareketli bir cadde ve sağlı sollu rengarenk evlerin olduğu bir sokak var. Etraftan gelen sıcak şarap ve tarçın kokuları eşliğinde bu caddede keyifle yürüyorsunuz. Her şey bir cadde üzerinde toplanmış. March de Noel dedikleri Noel yürüyüş yolunu takip ederseniz kalabalıklarla, ara sokaklara girerseniz kendinizle baş başa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer meraklıysanız şarap tadımı yapabileceğiniz güzel işletmeler de var Riquewihr’de. Zaten köyün etrafında bağları görüyorsunuz. Biz burada gezerken sağlam bir yağmura yakalandık ve baya ıslandık. Hatta montlarımız su geçirmez olmadığı için de aynı günün akşamı gece biraz rahatsızlandım.

Riquewihr

Ribeauville

Buraya da Riquewihr’den hemen sonra uğradık. Zaten iki köyün arası 5 km ve aracınızla 10 dakikada ulaşıyorsunuz. Bizim zamanımız az olduğu için bu seyahatte gidilecek köyleri uzun araştırmalar sonucu eleyerek seçmiştim. Gerçekten hepsi çok güzel ve her birinde farklı bir şeyi beğeniyorsunuz ancak içlerinden Ribeauville diğerlerinden farklı olarak insanın aklında yer ediyor. Bu köy tamamıyla ortaçağ konseptine bürünmüştü. Etrafta ortaçağ kostümü giymiş kişiler dolaşıyor, ortaçağdan kalma oyunlar oynanıyor. Meydanda orta yerde domuz çevirme pişiriyorlar, sıcak şarap yapıyorlar. Ortam o kadar eğlenceliydi ki iyi ki gelmişiz dediğimiz yerlerden birisi oldu. Yani Colmar’ın yanına iki yer daha ekleyecek olursanız bunlardan birisi mutlaka Ribeauville olsun.

Eguisheim

Eguisheim

Colmar’a kadar gitmişken Eguisheim’ı görmeden dönmeyin. Zaten Colmar’a çok yakın 8 km. Ödüllü bir köy. Avrupa’nın en çiçekli köyü ya da Fransa’nın en favori köyü gibi ödülleri toplamış. Ününü hak eden bir havası var gerçekten. Genel olarak Colmar ve civardaki köylere plato gibi gerçek olamayacak kadar güzel demekte haksız sayılmayız. Güzel ve Çirkin filminin giriş sahnesi bu köyden esinlenilip çekilmiş örneğin.

Eguisheim ara sokakları

Köyün tamamını 1-2 saatte çok rahat gezersiniz. Daire şeklinde bir köy. Gezmeye başladıktan bir süre sonra aynı noktaya ulaşıyorsunuz. Köyün çok meşhur bir ikonik bir görüntüsü var. Gezerken yol bir noktada ikiye ayrılıyor ve tam o ayrım noktasında köşede bir ev var. İşte burası Le Pigeonnier, yani güvercin ev diye geçiyor. Burada bir fotoğraf molası veriyoruz. Biz Eguisheim’a dönüş yolunda sabah erkenden geldiğimiz için sokaklarda kendi başımıza kimse olmadan gezdik. Diğer köylere göre daha sakin, daha dar sokaklı ve bu dar sokaklarda tatlı evleri olan bir köydü. Tam tur yapıp aynı yere çıkmadan, dairenin tam ortasında çeşmenin ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğu bir meydan var, o meydana uğrayın mutlaka. Ara sokaklarına da girip çıktıysanız bu küçük köyün her yerini adımladınız demektir.

Ribeauville

Alsace ve Colmar’da yeme içme

Alsace bölgesinin en meşhur tatlarından birisi ‘Tarte Flambee’. Noel pazarlarında adım başı standlarda bu Fransız pizzası satılıyor. Tarif etmek gerekirse lavaş ekmeği üzerine pizza malzemeleri ve soğan diyebiliriz. Biz gezerken acıktıkca bu Tarte Flambee’den yedik, tatlı krizleri içinse meşhur makaronlar ve nutellalı krepler birebir.

Noel zamanı geziyorsanız karşınıza adım başı Glühwein yani sıcak şarap satan yerler denk gelecek. Bölgede şarapçılık önde olduğu için denemek isterseniz size sıcak şarabınızı verdikleri bardağı iade edip depozitonuzu almayı unutmayın. Noel’de hava soğuk olduğu için ısınmak için güzel bir yöntem.

Tarte Flambee yerken ben 🙂

Bizim yaptığımız gibi noel pazarlarını gezerken bir yandan gezip bir yandan hem yeme içme işini halledecekseniz noel pazarlarının akşam 19:00-20:00’den sonra kapandığını unutmayın.

Ribeauville’de ortaçağdaki gibi meydanda domuz çevirme yapıyorlar. Halk aç aç,nasıl doyacak bu insanlar. 🙂

Bizim keşfettiğimiz köyler dışında size önerebileceğim yerler aşağıdaki gibi. Eğer zamanımız olsaydı buraları da keşfetmek isterdik. En çoşkulu, her anında bizi mutlu eden detay ve güzelliklerle dolu bir geziydi bizim için. Geziden harika fotoğraflarla döndük. Açıp çektiğimiz fotoğraflara bakınca Alsace bölgesinin ne kadar güzel olduğunu hatırlamış olduk.

Kaysersberg

Obernai

Itterswiller

Haut Koenigsburg Kalesi

Diğer Fotoğraflarımıza gözatmak için aşağıdaki galeriye tıklayın.

Yorum ve Sorularınız