Como Gölü Gezi Rehberi

yazan MilesForDreams

Lenno’da otelimizin önündeki iskelenin manzarası

Como Gölü İtalya’nın kuzeyinde, sırtını İsviçre’ye yaslamış Hollywood ünlülerinin sayfiye yeri olarak kullandığı küçük ve çok tatlı kasabalara sahip bölgelerinden bir tanesi. Hani hep kafa dinlemelik, sakin aynı zamanda kendi içinde hareketli meydanları olan yerler hayal ederiz ya gitmek için, Como gölü işte tam da böyle bir yer. Como’yu hatırlarken hep şu sahne canlanıyor aklımda –günbatımı, hafif serin bir hava, gölden yansıyan kasabaların manzarasıyla muhteşem lezzetli bir akşam yemeği yiyoruz. Herkes kısık tonda sohbet ediyor, yalnızca gülüşlerimiz yankılanıyor gölün üzerinde. Nasıl sahne ama? Lafı daha da dolandırmadan hemen Como Gölü Gezi Rehberi ile detaylara geçiyorum.

Como Gölü’nü en iyi özetleyen fotoğrafımız olabilir

Gezimizin detaylarına geçmeden önce, “Como Gölü’ne kaç günlük bir seyahat planlanır?” konusunu netleştirelim. Como gölü İtalya’nın Milano şehrine yakın bir mesafede olduğu için günübirlik bir Como turu ya da bizim yaptığımız ve önereceğimiz gibi 2-3 günlük bir seyahat planlanabilir. Como gölüne hangi mevsimde gidilir konusunda ise deneyimlerimizden yola çıkarak sonbaharın bu bölgeye çok yakıştığını söyleyebiliriz. Eminiz ki ilkbahar ve cıvıl cıvıl yaz ayları da gezmek için enfes aylar olur.

Bellagio’dan Como Gölü manzarası

Como gölü civarında görülecek en güzel yerler gölün ters bir Y şeklinde olduğunu düşünecek olursak tam da çatalın ortasında konumlanmış durumda. Yani harita üzerinde Bellagio şehrininin olduğu yere bakarsanız Bellagio’nun sağı ve solu görülecek en güzel yerler. Tabi arada göl olduğu için bu kasabalar arasında da feribot kullanılarak geziliyor. Önce Como gölü çevresine ulaşalım, sonra kasabalar arasında vapurlarla ulaşım konusuna da geleceğiz.

Como Gölü manzarasına park edilmiş bir araç. İtalyanların küçük araç sevdası.

Como Gölü’ne Ulaşım

Türkiye’den İtalya’nın Milano şehrine ulaşım aslında çok kolay çünkü Milano kampanyalı uçuşlarda çok güzel fiyata bilet yakalanabilecek bir şehir. Biz de 2016 eylül sonunda Pegasus havayollarından güzel bir bilet yakalayıp soluğu Milano havalimanına 1 saat uzaklıktaki Como gölünde almıştık.

Uçakla ulaşımı hallettikten sonra Como gölüne ulaşmak için bir kaç alternatif yöntem var.

Como gölüne arabayla ulaşım

Como gölüne arabayla ulaşım, bizim de yaptığımız ve daha mantıklı olacağını düşündüğüm seçenek. Eğer yurt dışında araç kiralama işlemlerini nasıl yapıyoruz merak ediyorsanız buraya tıklayarak işin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Biz Malpensa havalimanından Pegasus’un sabah 8:30 uçuşu ile 11:00 civarı Milano’ya indik ve doğruca havalimanındaki arabamızı kiraladığımız rent a car bölümüne ilerledik. İlk şoku arabamızı kiraladığımız Budget rent a car’ın ofisinde yaşadık. Adeta bir metrobus kuyruğu bizi bekliyordu çünkü Milano’ya gelen bir çok insan gibi biz de çevredeki güzel yerleri gezmek için araba kiralamıştık. Bu noktada önerim pasaport işlemlerinden sonra hiç zaman kaybetmeden koşarak rent a car ofislerine gitmek olur. Bu arada hayatımızda kiraladığımız en uygun fiyatlı aracı da Como gölü için Malpensa havalimanında Budget rent a car’dan yapmışız. Nasıl oldu hala anlamadık ama 3 günlük full sigorta dahil araç kirasına 55 euro ödedik.

Como Gölü boyunca yollar dar. Bu fotoğraftakinden daha dar olan kısımları da var.

Como’da yolların çok dar ve araba sürmenin çok zor olduğuna bizi ikna eden eş dost dolayısıyla arabamızı en küçük araç kategorisinden Fiat Panda olarak belirledik ancak gelin görün ki ellerinde olmadığı için station wagon Renault Megane verdiler. Arkadaşlarımız gözümüzü korkuttukları için ofiste itiraz ettik ancak yola çıkıp Como ve çevresine ulaşınca gördük ki dikkatli olduktan sonra araba sürmek hiç de zor bir yer değil. O daracık yollardan geçen tırlar bile gördü bu gözler.

Araba kiralamak en ekonomik yöntem olmasa da Como Gölü’nü gezmenin en kolay ve güzel yöntemlerinden birisi olduğu kesin. Yol üstünde durmak istediğiniz noktada durma özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. Ve iyi bir planlama yaparsanız bizim gibi bazı noktaları arabayla gezme şansınız oluyor. Ayrıca arabanın vakit kazandırdığını söylememe de gerek yok sanırım.

 

Villa Melzi. Windows’a wallpaper olur mu sizce ? 🙂

Varenna treni ile Como gölüne ulaşım

Bu yöntem denemediğim, ancak gitmeden kullanmayı düşündüğüm bir yöntemdi. Eğer kalabalık olmasaydık tercih edebilirdim. Bir tek eksisi var bana kalırsa o da şu ki Malpensa havalimanı lokasyon olarak Como gölüne Milano şehir merkezinden daha yakın.  Malpensa havalimanından aslında arabayla 1 saatte Como gölüne ulaşabilecekken Varenna trenine binmek için Milano merkez istasyonuna yani biraz geriye doğru gidip Como gölünden uzaklaşmanız gerekiyor.

Ancak siz Milano gezinize ek olarak bir de Como Gölü’nü ekliyorsanız, zaten Milano’dan geleceğiniz için çok da tercih edilesi bir ulaşım şekli olur.

Como Gölü’nü izlemeye doyamadık

Milano merkez istasyondan Varenna’ya saat başı tren var. Ücret yaklaşık 5 euro’dan başlıyor ancak saate ve ne kadar önceden alacağınıza göre fiyat değişebilir. Güncel bilgileri kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu yolun avantajı da bir saat boyunca güzel manzaralar eşliğinde seyahat edecek olmanız. Zaten Varenna’ya vardıktan sonra gezilecek yerler hep vapurla olacağı için ister günübirlik gezip Varenna’dan dönün, isterseniz de Varenna’da konaklayıp gezinize devam edin.

Como Gölü’nde kasabalar arasında feribotlarla gezerken her yer fotoğrafik

Como’ya tren ile gidiş

Bu seçenek en az önereceğim yöntem olacak. Önce tercih etmeniz halinde nasıl ulaşacağınızı söyleyeyim sonra da neden tercih etmek istemediğimizi anlatayım.

Malpensa havalimanından Saronno üzerinden Como şehrine yaklaşık 01:15 dakikalık bir süreyle 3-7 euro karşılığında ulaşabilirsiniz.

Eğer Milano merkezdeyseniz de, merkez tren istasyonundan Como şehrine yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla 5 euro karşılığında ulaşabilirsiniz.

Villa Melzi’nin bahçesi

Ancak Como merkeze ulaştıktan sonrası bitmiyor. En güzel şehirler/kasabalar Y harfinin tam ortasında yani Bellagio çevresinde konumlanmış demiştim. İşte Como şehrinden de bu güzel kasabaların olduğu Bellagio taraflarına feribotla ulaşmak gerekiyor. Feribotla Como gölüne ulaşmak için birden çok alternatif mevcut. Como’dan yola çıkan feribot Como gölü boyunca duraklarda dura kalka yaklaşık 02:30-03:30 saat aralığında Bellagio’ya varıyor. Bunu turistik bir gezi olarak düşünürseniz aslında yavaş yavaş Como gölünde saatlerce gezinmiş oluyorsunuz. Ufaktan bir Norveç fiyordlarındaki geziler olarak bile düşünebiliriz. Ancak amacınız Las Vegas’taki meşhur Bellagio otele adını veren bu zengin Bellagio şehrini ve civarlarını gezmekse bu feribot çok mantıklı olmayabilir. Bellagio taraflarına gelince görülecek villa ve güzel bahçeler bol, o yüzden buraları gezmeden koştur koştur geri Como şehrine dönmek istemezsiniz. Feribot ücretlerinin de gidiş dönüş 20-24 euro bandında olduğunu düşünecek olursak Como şehrinde konaklamak bana total olarak anlamsız geldi. O yüzden Como şehrine arabayla ya da trenle ulaşım ihtimalini hiç planlamadım bile.

Konakladığımız Hotel Lenno’nun sokağı

Como Gölü’nde gezilecek yerler ve Como Gölü’nde konaklama

Como gölünde gezilecek yerleri konaklamanızı nerede yapacağınıza göre sırayla belirleyebilirsiniz. Biz Como Gölü’nde Lenno kasabasında feribot iskelesine 5 metre uzaklıktaki Hotel Lenno’da konakladık. Konum, manzara ve olanaklar açısından mükemmel bir konumdaydı. Lenno Bellagio’ya feribot ile 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Bellagio bu bölgedeki en popüler kasaba olduğu için haliyle fiyatlar o bölgede daha yüksek olacaktır. Bizim için Hotel Lenno’daki diğer bir avantaj da otelin ücretsiz otopark imkanı olmasıydı. Como gölünde tam bir gün gezdiğimiz gün arabayı otelin otoparkında bırakıp hemen otelin önündeki iskeleden karşı kıyıdaki Bellagio ve Varenna’ya feribot ile geçtik. Feribotlarla ilgili ücret ve saat bilgilerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

O zaman Malpensa Havalimanı’ndan çıktıktan sonra Como Gölü’nde nereleri gezdik gördük sırasıyla başlıyorum anlatmaya.

Teleferikten manzara

Argegno-Pigra teleferiği

Milano havalimanından Como gölüne giden yolda Lenno’ya gelmeden yol üzerinde Argegno köyü ile tepedeki Pigra köyünü birbirine bağlayan bir teleferik bulunuyor. Turistik olduğu kadar yerel halkın ulaşımı için de yapılmış bir teleferik. Dünyanın en dik teleferik yolculuklarından birisiymiş. Eğim %75 ile %90 arasında değişiyor. Beş dakika içinde 200 metre yükseklikten 850 metre yüksekliğe tırmanıyorsunuz.

Manzaranın hem çıkarken hem de tepede enfes olduğunu söylememe gerek yok herhalde. İsterseniz tepedeki Pigra köyünü de gezebilirsiniz. Bizim zamanımız kısıtlı köy de çok ufak olduğu için biz banklara oturup manzaranın tadını çıkardık, Como gölüne şöyle bir de tepeden baktık.

Teleferiğe aracınızla geliyorsanız, bineceğiniz yerde ücretsiz bir otopark bulunuyor. Alan çok geniş değil ancak biz gittiğimizde sadece biz vardık o yüzden otopark hiç problem olmadı. Teleferiğin ücreti gidiş dönüş yaklaşık 4,5 euro civarında tutuyor.

Arkamdaki ada Isola Comacina

Isola Comacina

Burası teleferikten indikten sonra arabayla Lenno istikametine giderken yol üzerindeki manzaralardan bir tanesi. Biz adaya geçmedik zaten küçücük bir ada. Sadece manzarası güzel olduğu için yol üzerinde,  geçerken, arabadan inip 5-10 dakika mola verip manzara izlenecek bir yer.

Biz ilk gün Lenno’da otelimizin önündeki restoranlardan birisinde pizza yiyip ilk günü noktalamıştık.

İkinci gün kaldığımız yerden yani Lenno’dan, önce karşı kıyıdaki Varenna’ya geçiyoruz.

Varenna

Varenna

Burası Como gölündeki sakin ama güzel kasabalardan bir tanesi. Lenno’da otelimizin önünden bindiğimiz feribot yaklaşık 40 dakika boyunca güzel manzaralar eşliğinde bizi Varenna’ya götürüyor. Feribot kıyıya yanaşırken gördüğümüz manzaralar, evlerin renkleri, herşey uyum içinde, o kadar güzel ki.. Feribottan indikten sonra dönüşte uğrayacağımız Bellagio kasabasına kalkan feribotların saatlerini kontrol ediyoruz ve sonra gezmeye koyuluyoruz.

Varenna kasabası şehrin ara sokaklarında kaybolmalık bir yer. İsterseniz feribottan indikten sonra gölün kenarından yürüyüp yolunuzu Piazza S.Giorgio meydanına çıkarın isterseniz de tam tersini izleyin. Zaten küçücük bir meydan burası. Biz ara sokaklara gire çıka bir güzel turlamıştık Varenna sokaklarını. Eğer geniş geniş zamanımız olsaydı Villa Monastero’ya uğramak isterdik. Bu villanın manzarası çok güzel ancak giriş ücretliydi. Bazı villaların giriş saati mevsime göre değişkenlik gösterebiliyor o yüzden gitmeden kontrol etmekte fayda var.

Feribottan Varenna manzarası

Varenna’yı gezmek için bizim gibi Lenno’dan Varenna’ya geçen feribotu kullanacaksanız sabah 09:10 ve 10:10’da iki feribot olduğunu unutmayın. Bu feribotun tek yön ücreti yaklaşık 4,6 euro tutuyor. Varenna’dan sonra istikamet Bellagio. Yine Varenna’dan 40-60 dakikada bir kalkan feribotlarla Bellagio’ya ulaşabilirsiniz. Bu iki kasaba birbirine çok yakın, yolculuk 15 dakika sürüyor. Ücret tek yön 4,6 euro tutuyor.

Bellagio

Gelelim Las Vegas’in en ünlü oteli Bellagio Resort’un esinlendiği Como gölünün yıldız kasabasına. Burası en popüler ve kalabalık kasabalardan bir tanesi. Meydan kısmı çok hareketli. Çokca restoran ve yeme içme alternatifi mevcut. Sokaklar, hediyelik eşya alınacak dükkanlar, açık pazarları derken baya saatlerce takılabileceğiniz bir yer. Popüler olunca kalabalık olur mu diye insanın gözü korkuyor ancak biz gittiğimizde çok tatlı bir kalabalık vardı, rahatça gezdik.

Villa Melzi’deki rengarenk bahçeler bir harika

Feribottan indikten sonra ilk iş olarak Villa Melzi ve harika bahçelerini ziyaret ettik. Bahçedeki rengarenk ağaçlarla resmen büyülendik. İçerdeki bitki çeşitliliği bol olduğu için sonbaharla beraber her biri ayrı bir renge bürünmüş. Villanın bahçesindeki küçük gölet ve köprü öyle tatlı bir ortam yaratmıştı ki insan bir sandalye atıp saatlerce o manzaranın içinde oturmak istiyor.

Villa Melzi’de bahçenin en sonundaki sandalyelerde keyif

Giriş ücreti 6,5 euro. Villanın en sonundaki sandalyelerde ve banklarda Como gölü manzarasına karşı oturup keyif yapmak için verilen her kuruşu hak eden bir bahçe burası.

Villa Melzi

Biz Bellagio’da gezdikten sonra günün son feribotu ile otelimizin olduğu Lenno’ya döndük. Son feribot mevsimlere göre değişebilir, biz oradayken 17:50’de idi. Yani Bellagio’da akşam yemeği yemeyi düşünüyorsanız bu bölgede konaklamanız gerekebilir aklınızda olsun. Genel olarak bu bölge ile ilgili izlenimim feribot saatlerini, planı çıkarırken ve gezerken iyi takip etmek gerektiği yönünde.

Villa Melzi

Akşam yemeğini yedikten sonra ertesi gün yani dönüş gününde son durağımız yine bir villa olacak ancak bu sefer Star Wars’da evlenme sahnesinin çekildiği çok güzel manzaralı bir villayı ziyaret ediyoruz. Neresi mi, anlatayım.

Kralımız halkına sesleniyor :)-Villa del Balbianello

Villa del Balbianello

Villa del Balbianello Como gölüne imzasını atmış bir villa desek abartmış olmayız. Como gölünden villa manzarasının enfes olduğu gibi villanın içinden de Como gölü manzarası nefes kesici güzellikte. Eğer Como gölüne gelecekseniz bir villa gezeyim diyorsanız kesinlikle burasını ilk sıraya koymalısınız. Hatta Como gölünde yapılacaklarda ilk sıraya bile girer.

Hem Star Wars hem de James Bond serisinden Casino Royale filminden bazı sahneler bu villada çekilmiş. Hatta Star Wars’ta Anakin ile Padme’nin (Natalie Portman) evlenme sahnesi bizzat bahçede geçiyor. Natalie Portman’dan neyim eksik diyorsanız isterseniz bu villada evlenme şansınız bile var. Tamam bütçeyi çok zorlamayalım şimdi ama sevgili erkekler bu villanın bahçesinde bir evlenme teklifi güzel olabilir bizden söylemesi.

Şu bahçede bir düğün harika olmaz mıydı?

Villa del Balbianello Lenno’dan neredeyse yürüme mesafesinde, bu bakımdan baya avantaj oldu bizim için. Tabi biz otelden check out yaptığımız için atladık arabaya ve bu villanın olduğu yere yürüyüşün başladığı noktaya kadar arabayla geldik. Yürüyüş de nereden çıktı demeyin. Alternatif yollar da var ama ormanın, doğanın içinde bir yürüyüşten kimseye zarar gelmez. Bu yol villaya ücretsiz ulaşan bir yol. Tamam itiraf ediyoruz daha eğlenceli ve güzel ama ücretli bir yol daha var bu villaya ulaşmak için.

Villa del Balbianello

Lenno’dan deniz taksilere atlayıp bir kaç dakika içinde bu güzel villanın göl kapısından giriş yapabilirsiniz. İtiraf ediyorum gölden villanın manzarası bir harika biz orman içinden geldiğimiz için buradan manzarayı göremedik. Ücreti bu yolu kullanmadığımız için bilmiyorum ancak değeceğine eminim.

Villa del Balbianello

Villaya vardıktan sonra 10 euro karşılığı villanın bahçesini gezebilirsiniz. Villanın içini gezmek için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor ama zaten en güzel yeri manzaralı bahçeleri.

Como Gölü’nde bu gezdiklerimizin dışında gezilecek nereler var derseniz araştırma safhasında denk gelip gitmediğim Villa Carlotta’yı ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Menaggio bizim kaldığımız yere yakın Y harfinin solundaki kasabalardan birisi ancak burasıyla ilgili çok fazla olumlu yorum okumadığım için listeye dahil etmedim.

Como şehrine gidecek olursanız şehri tepeden izleyebileceğiniz Brunate füniküleri de güzel bir seçenek olabilir.

Villa del Balbianello

Bizim Como Gölü’nde gezip gördüğümüz yerler bu şekildeydi.

Eğer romantik bir kaçamak arıyorsanız Como Gölü sizin için harika bir seçim olur.

Diğer seyahatlerimizden @milesfordreams hesabımızda paylaştığımız fotoğraflarımızı görmek isterseniz buraya tıklayarak instagramda, seyahat videolarımızı izlemek isterseniz buraya tıklayarak Youtube’da bizi takip edebilirsiniz.

Yorum ve Sorularınız

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar