Nürnberg Gezi Rehberi

yazan MilesForDreams

Almanya’nın hatta Avrupa’nın en güzel noel pazarlarına ev sahipliği yapan kanallar şehri Nürnberg’teyiz. Biz 29 Ekim tatilini fırsat bilip adeta üç günde gözlerimizi bayram ettiren bir rota planlamıştık. Münih gidiş Nürnberg dönüş olarak planladığımız üç günlük rotamızı ve rotamızın duraklarını buradaki yazıda detaylıca anlatmıştık, hem rotamızı hem de Almanya’nın en tatlı kasabalarından Rothenburg yazısını okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Gezimizin son durağı ise Nürnberg idi. Bir kaç saatte nereleri gezdik gördük hepsini Nürnberg Gezi Rehberi yazımızla anlatacağız.

Nürnberg ve köprüler

Ama önce eğer bizi hala Instagram’da takip etmiyorsanız buraya tıklayarak bizi takip edebilir, Youtube’da paylaştığımız içeriklere ulaşmak için ise buraya tıklayarak kanalımıza abone olabilirsiniz.

Nürnberg Ulaşım

Bahsettiğimiz otoparktan manzara

Biz rotamızın son durağı olan Nürnberg’e bir gece konakladığımız Rothenburg ob der Tauber’den bir saatlik araç yolculuğu ile geldik. Ama siz isterseniz civardaki şehirlerden de 1-2 saatlik tren yolculuğu ile bu şehre ulaşabilirsiniz. Münih, Frankfurt ve Stuttgart, Nürnberg’e gelebileceğiniz en yakın şehirler. Buradaki siteye tıklayarak gideceğiniz gün ve saate göre seçiminizi yapıp ücret ve bilet detaylarını görebilirsiniz. Biz araç kiralamadıysak genelde bu siteyi kullanıyoruz. Yurtdışında araç kiralama ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa muhtemelen buradaki yazdığımız detaylı yazımızda aradığınız cevapları bulacaksınız.

Eğer bizim gibi araç kiraladıysanız şehre gelince arabayı hatrımız için şuradaki otoparka bırakın, sonra şehri gezmek üzere otoparkı terk etmeden yedinci kata çıkıp şehri tepeden gören manzaranın tadını çıkarın. Neticede otopark ücretini her koşulda vereceğiniz için herhangi bir ücretli kulenin tepesine çıkmanıza gerek kalmaz. Şimdi gezmeye hazırsınız. Arabaya veya toplu taşımaya ihtiyaç duymadan yürüyerek keşfedeceğiniz harika bir rotadasınız, keyfini çıkarın. Size aşağıda bahsettiğimiz gezilecek yerleri sırasıyla gezerseniz güzel bir gezme rotası oluşturmuş olursunuz. Haydi o zaman Nürnberg Gezi Rehberi’ne başlıyoruz.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Museumsbrücke

Arkamdaki efsana bina zamanında hastaneymiş

KönigstraBe üzerinden giden yolu takip ederseniz bu yol sizi doğrudan Museumsbrücke köprüsüne çıkaracak. Bu noktada üzerinde bulunduğunuz köprü Nürnberg’in en fotojenik noktalarından birisine ev sahipliği yapıyor. Tam karşınızda 1300 senelerinden kalma zamanının hastane ihtiyacını karşılamak için yapılmış bir bina var. Manzarası efsane ancak gelin görün ki burasının zamanında bir hastane olması insanın kalbini bir miktar burkuyor.

Arkanıza bu dünyadaki muhtemelen en fotojenik hastaneyi alırsanız çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Klasik bir Nürnberg fotoğrafı çekmeden Museumsbrücke’den ayrılmıyoruz.

Maxbrücke köprüsü

Trödelmarkt

Nürnberg köprüler şehri. Kendinizi zaman zaman Venedik’te zaman zaman da Brugge’de hissetmeniz an meselesi. Museumbrücke’den Trödelmarkt’ın da olduğu adacığa gelebilirsiniz. Zamanında domuz ticaretinin yapıldığı bu mini adacık ne yazık ki ikinci dünya savaşında zarar görmüş ama aslına sadık kalınarak sonradan renove edilmiş. Trödelmarkt meydanına gelirken Karlsbücke bir diğer adıyla Hangmans bridge köprüsünden geçtikten sonra şöyle bir dolaşıp adacıktan ayrılırken bir diğer köprü olan Henkersteg köprüsünden geçebilirsiniz.

Henkersteg köprüsü

Hangmans bridge köprüsünden Weinstadel tarafına doğru güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Zaten bu şehirde her yer çok fotojenik.

Maxbrücke

Maxbrücke

İşte en güzel manzaraları yakalayacağınız köprülerden birisi. Her açıdan fotojenik olduğu için burada bir miktar fotoğraf molası için kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Köprünün iki tarafından da manzara harika.

Kettensteg Ahşap Köprüsü

Bu güzel köprülerden geçip şehrin meydanına ve Nürnberg kalesi’nin olduğu bölgeye doğru ilerleyebilirsiniz ama durun daha güzel bir önerimiz var. Bu noktaya kadar köprüleri gezip gezip bir türlü karşıya geçemediniz biliyoruz ancak yönünüzü biraz daha ilerdeki Kettensteg ismindeki ahşap köprüye verip onun üzerinden karşıya geçerseniz sizi yolun sonunda güzel evlerin dizili olduğu çok fotojenik bir cadde bekliyor.

WeiBgerbergasse

Caddenin ismini google’da WeiBgerbergasse olarak aratabilirsiniz. Bu güzel caddeden geçtiyseniz Almanya’nın tarihteki en başarılı ressamlarından birisinin yaşadığı eve doğru yola çıkmaya hazırsınız.

Albrecht Dürer’in evi

Albrecht Dürer’in evi

Albrecht Dürer bu evde 1528 senesine kadar yaşamış. Hatta ev savaş sırasında bir miktar zarar görse de 1500’lerden kalan ve günümüze kadar korunarak gelmiş güzel yapılardan birisiymiş. Evin içini gezmek ücretli, eğer büyük hayranıysanız girmeyi düşünebilirsiniz biz tercih etmedik. Aynı zamanda Albrecht Dürer’in evinin olduğu yer yazları açık havada takılabileceğiniz bir meydan. Buradan sonra Nürnberg kalesi’ne oldukça yakınsınız. Biz zaman olmadığı ve otoparktan da şehri tepeden görmüş olduğumuz için kaleye çıkmadık. Siz isterseniz buradaki adresten bilet fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Giriş için yaklaşık 6-7 euro civarında bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Saint Sebald Kilisesi

Albrecht Dürer’in evinden Hauptmarkt’a giderken yol üzerinde uğrayabileceğiniz bir diğer kilise Saint Sebald kilisesi. 1200 senesinden kalma Protestan mezhebine ait bir kiliseymiş. Yol üstü duraklardan…

Hauptmarket

Hauptmarkt

Burası Nürnberg’in en kalabalık meydanlarından, merkezlerinden bir tanesi. Noel zamanı geldiyseniz muhtemelen zamanınızın önemli bir kısmı burada geçecek çünkü Nürnberg noel pazarlarıyla ünlenmiş bir şehir ve şehre en güzel noel pazarları statüsünü muhtemelen bu meydanda kurulan noel pazarları kazandırıyor. Tabi meydanda bir takım anıt ve kiliseler sizi bekliyor. Onlardan bir tanesi Schöner Brunnen çeşmesi.

Schöner Brunnen

Schöner Brunnen ve Frauenkirche aynı karede

Hauptmarket yani şehrin merkezine ulaşınca muhtemelen Schöner Brunnen çeşmesinin etrafında insan kalabalığı olduğunu göreceksiniz. Sebebi çok basit. Kenarlardaki demirlerin üstünde halkalar bulunuyor. Bunu tam tur çevirince şans getireceğine inanıldığı için herkes bu halkaları çevirmenin peşinde.

Church of Our Lady

Schöner Brunnen’den sonra Hauptmarket’da sonraki durağımız 1300 senesinden kalma bir kilise. Haritada Frauenkirche olarak da aratabilirsiniz, diğer ismiyle bayanlar kilisesi anlamına geliyor. Giriş ücretsiz. Hazır meydandayken bir girip çıkmalık.

Lorenzer Platz

Tam karşıdaki bina Nassauer Haus ve Lorenz meydanı

Lorenzkirche yani Lorenz kilisesinin de olduğu meydan. Kilisenin iki kulesinin olması ile diğer kiliselerden farklı ve Nürnberg’in en meşhur kiliselerinden olarak gösteriliyor. Lorenzer Platz yine noel zamanı hareketli olacak meydanlardan, biz gittiğimizde bile standlar kuruluyordu, hazırlıklar başlamıştı. Bu civarlardaysanız görülecek güzel yapılardan birisi de Nassauer Haus. Ortaçağdan kalma bu yapıyı da gördüyseniz sağlı sollu alışveriş mağazalarının olduğu KarolinenstraBe’ye doğru ilerleyebilirsiniz. Burada bir takım giyim mağazaları, yeme içme yerleri bulabilirsiniz. Yolun sonuna kadar yürüyüp WeiBer Turm’a devam ederseniz yine tatlış bir meydana çıkıyorsunuz. Biz buradan sonra otoparka devam edip havaalanına doğru yola koyulmuştuk.

Evin manzarası…

Biz Nurnberg’de konaklamadığımız ve şehirde geçirecek saatlerimiz kıymetli ve az olduğu için size yeme içme ya da konaklama önerileri veremiyoruz. Ancak öneri olarak bizim gibi kısıtlı zamanınız varsa pekala yarım günde gezebileceğiniz tatlılıkta ve küçüklükte bir şehir Nürnberg. Haftasonu kaçamakları için de ideal bir yer.

Almanya’nın en güzel şatosunu görmek ve plan yapmak için önce buradaki sonra buradaki yazıyı okuyabilirsiniz. Biz karar veremedik en güzeli hangisi. Sizin yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz. Almanya’da diğer gezdiğimiz yerlerin blog yazılarını aşağıda görebilirsiniz.

Neuschwanstein Şatosu – Almanya’nın en güzel şatosu

Rothenburg Ob Der Tauber Gezi Rehberi – Romantik Yol

Heidelberg Gezi Rehberi

Yorum ve Sorularınız

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar