Giethoorn Gezi Rehberi : Masallardan Fırlamış Köy

yazan MilesForDreams

Bir masal filmi çekeceğiz deseler kurulacak köy ancak bu kadar güzel olabilirdi. Araç trafiğine kapalı, ulaşımın yürüyerek ve kanallar arasındaki botlarla sağlanabildiği bir köy düşünün, işte orası Giethoorn.

Bizden duymuş olmayın ama evler sandığınız kadar pahalı değilmiş. Kesin bilgi ama yaymayalım lütfen. 🙂 Giethoorn’u ziyaret eden her Türk gibi biz de kendimizi buradaki evler kaçadır acaba diye düşünürken bulduk. Döndükten sonra kısa bir araştırma yaptık ve beklediğimiz kadar yüksek olmadığını gördük.

Giethoorn’a ulaşım

Araba kiralama

Biz seyahatimizin ilk gününde Schiphol havalimanına indiğimiz gibi havalimanındaki Hertz Rent a car’dan günlük araba kiralayarak Giethoorn’a günübirlik gidip geldik. Tren + Otobüs ile de gidiliyor ancak bize araba opsiyonu hem daha ucuz hem de zaman bakımından daha avantajlı geldi. En az iki kişi varsa araba opsiyonu kesinlikle daha mantıklı olacaktır. Biz araba kiralamayı gitmeden iki gün önce yaptık ve günlük araba kirasına (en ucuz olan arabayı seçtik, bize KIA geldi.) 51 euro, full coverage (riskimizi sıfırlayan sigorta türü) sigortaya da 14 euro verdik. Totalde 65 euroya arabamızı kiralamıştık. Benzin hariç yaptığımız masraf bu oldu. Otopark ücreti vermedik çünkü Giethoorn’da otopark yeri gani gani ve her yer serbest. Zaten Parking tabelalarını takip ederseniz yeterli sayıda araba park etme yeri olduğunu göreceksiniz. Google mapsten aşağıdaki linke tıklayarak otopark noktalarını bulabilirsiniz. Giethoorn’a gitmek için de navigasyon ya da google maps’e Hollands Venetie olarak yazmanız lazım. Aksi halde bu köyden farklı olan Giethoorn Noord bölgesine gitme ihtimaliniz var.

Giethoorn’da ücretsiz otoparkı haritada görün

Schiphol-Giethoorn arası 130 km. Aslında Amsterdam Schiphol ile Giethoorn arasında kalıyor ancak biz arabayı Amsterdam’dan kiralamak istemedik çünkü arabayı teslim edeceğimiz saatte Amsterdam merkezdeki şubeler kapanmış olacaktı ve biz Amsterdam’da arabaya bir günlük park yeri arayacaktık. Bu gibi durumlarda 24 saat açık olan havalimanı rent a car şubeleri daha avantajlı oluyor. Giethoorn’a varıp arabayı park ettikten sonra kanalın olduğu yere varmanız en fazla 3 dakikanızı alacaktır.

Tren ile ulaşım

Eğer Hollanda’ya gidiyorsanız size müthiş bir uygulama olan 9292 aplikasyonunu indirmenizi öneririm. Bu uygulama ile gitmek istediğiniz şehirleri ve saatlerini, nerelerde aktarma yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Kaç dakika yürümeniz gerektiğini bile söyleyen bir uygulama. Ben gitmeden uçağımızın iniş saatine uygun olan seyahat sürelerini buradan bakarak çıkarmıştım. Trenle 2:15-2:30 saat aralığında süren bir yolculuk hesaplanıyor. Ancak trenle gidenler 3 saat sürdüğünü söylüyor. Fiyatlar ise gidiş-dönüş 50 euro.

Ama şimdi sıkı durun çünkü size müthiş bir bilgiyle geldim ve yazıyı güncelledim. Buradaki linke tıklarsanız eğer tam 26 euroya gidiş dönüş Giethoorn tren+otobüs bileti ile Giethoorn’da bir saat kanal turunu satın alabiliyorsunuz. Siz bu bileti satın aldıktan sonra size yollanan bilette istediğiniz gün ve saatte rezervasyon yapıp bileti kullanıyorsunuz. Bu bilgiyi benle paylaşan iş arkadaşım Derya bizzat bu şekilde Giethoorn’a gittiği için ben de gönül rahatlığıyla size öneriyorum.

Bunun dışında “Blablacar” uygulamasını kullananlar varsa bir fikir olarak önerebilirim.

Tren ile giderken manzara nasıldır bilemiyorum ancak araba ile seyahat ederken rüzgar gülleri, lale bahçeleri, lokal köyler (hatta zaman zaman tezek kokuları eşliğinde) derken yolun nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Güncel saat ve fiyat bilgileri için aşağıdaki iki siteyi de kullanabilirsiniz.

9292 Hollanda Yol Tarifi Uygulaması

Hollanda Tren Hatları Web Sayfası

Giethoorn’a ne zaman gidilir

Bu soru Giethoorn’a ne zaman gidilmeyeceğini söylersek daha anlamlı olabilir. Giethoorn’a yağmur veya kar yağarken gidilmez. Çünkü Giethoorn’daki en güzel aktivite bot kiralamak ve yağmurda bot kiralamak biraz can sıkıcı olabilir. Ama ola ki yağmura denk geldiniz o zaman üzülmek yok, kanal kenarındaki cafelere girip yiyip içerken sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

En güzel zaman bahar aylarıdır. Yazları çok kalabalık ve kışları da soğuk olduğu düşünülürse yağışsız bir bahar günü Giethoorn için biçilmiş kaftan olur.

Giethoorn’da neler yapılır

Etrafı seyretmek

Giethoorn o kiliseyi gezdim, bu müzeyi gördüm diye strese girmeyip tam tersi yapacak hiç bir şey olmayınca rahatlamanın dayanılmaz hafifliğini yaşayacağınız bir yer. Tek yapmanız gereken kanal boyunca yürüyüp masallardan fırlamış gibi duran evleri ,köprüleri izlemek. Burası ile ilgili şöyle bir tespitimiz oldu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Schiphol havalimanından 09:00 gibi çıktık. En geç 11:00’de Giethoorn’u gezmeye başlamıştık ve ayrılırken saat 17:00 idi. Zaman su gibi akıp geçti. Doğa ve ortam o kadar dingin ve güzel ki insan oradan hiç ayrılmak istemiyor.

Kanal turu ve bot kiralama

Bir de tabi ki kanal turu yapmadan dönmemek gerek. Aksi halde yürüyerek gezilecek sadece bir yol olduğu için her tarafını görmeniz mümkün olmuyor. Bot kiralayan bir çok yer mevcut. Hepsinde de aynı fiyatlar var gördüğümüz kadarıyla. Biz bot kiralarken hiç sıra beklemedik ama yazın gidenlerden saatlerce bot sırası bekleyenler oluyormuş. Giethoorn’a yazın gidecekseniz öğleden önce erken bir saatte gitmek avantaj olabilir. Öğleden sonra ve hafta sonları çok kalabalık oluyormuş.

Burada bot kiralamak için farklı alternatifler mevcut. Biz botumuzu Geythorn Snackbar’dan kiraladık. Whisper boats denen ses çıkarmadan giden elektrikli botlar kiralanıyor. Biz yaklaşık 5-6 kişinin rahatlıkla binebileceği bir botu 1 saatliğine 15 euro’ya kiraladık. Botların direksiyon ile manevra edilenleri olduğu gibi bizim kiraladığımız gibi motordan bir kol ile manevra edilenleri de var. Botu kullanmak çocuk oyuncağı değil ama onu baştan söyleyelim. Çok komik anlara şahit olduk. Çarpışanlar mı sorarsınız, botu yanlışlıkla döndürüp ters yöne gidenler, ara kanallara girip çıkmaya çalışanlar mı dersiniz. Bot kullanmaya çalışan iki Asyalı kızı izlerken gülmekten gözlerimizden yaşlar gelmişti.

Botu kiraladığınız yerden seçtiğiniz saate göre size izlemeniz gereken rotayı söylüyorlar. Rota deyince gözünüz korkmasın sadece dönmeniz gereken yerden dönerseniz gerisi tamamdır ki oldukça bariz bir yel değirmeni vardı dönmeniz gereken yerde. Zaten kanalda tek yöne gidiş var. Kanalı “O” şeklinde düşünecek olursanız hiç bir şey yapmadan düz giderseniz başladığınız noktaya varıyorsunuz. Evlerin olduğu kısımda daha fazla zaman geçirip fotoğraf çekmek için göl kısmına çıktığınızda botu son sürat sürüp tekrar kanala girmek en mantıklısı. Açık göl kısmında çok fazla zaman kaybetmeyin. Zaman konusunda yaşadığımız konu yine burada da geçerli. 1 saatliğine kiralamıştık ancak o 1 saat bize inan ki abartmıyorum maksimum 25 dakika gibi geçti. 2 saat kiralasanız da biraz fotoğrafa merakınız varsa kesinlikle sıkılmazsınız. Arada dümene geçmeye çalışan bayanlar botun yönünü ters çevirip size zaman kaybettirebilir bizden söylemesi 😛

Kendiniz bot kiralamak istemezseniz kanal turuna da katılabilirsiniz. Kişi başı 6,5 euro’ya rehber eşliğinde kanal turu hizmeti de var.

Giethoorn’da yeme içme

Giethoorn’da yeme içme hava da güzelse eğer kanal kenarındaki restoranlarda oldukça keyifli oluyor. Benim gitmeden işaretlediğim restoranlar Fratelli Restoran ve hemen karşısındaki Grand cafe Fanfare restoran idi ancak biz botu kiraladığımız yerdeki snackbarda bir şeyler atıştırdık. Snackbarın da yine manzarası oldukça iyiydi. Kanal kenarındaki masalara oturup geleni geçeni izleyebilirsiniz.

 Giethoorn ile ilgili hap bilgiler

  • Giethoorn’da en çok gezen iki millet Asyalılar ve Türkler. Asyalılar arasında Giethoorn’un popüler olduğunu duymuştum ama o kadar fazla Türk görmeyi ben de beklemiyordum.
  • Bisiklet kiralamak hem size, hem kanal boyunca yürüyen yayalara zorluk çıkarabilir. Yürüyerek gezmek en güzeli. Burada bisiklet kiralamak da bir seçenek ancak önerdiğimiz bir aktivite değil.
  • Giethoorn sakinleri evlerini yaptırırken köyde mimari olarak bir ahenk olması konusunda sözleşmiş gibi. Evlerin çatıları, renk ve dokuları her şey birbiri ile uyumlu.
  • Giethoorn köyü “Kuzeyin Venedik’i” olarak da biliniyor. Haritada Hollands Venetie olarak aratabilirsiniz.
  • Giethoorn’da dilerseniz konaklayabilirsiniz. B&B ya da kamp alanları konaklamak isteyenler için seçenek olabilir. Hatta Giethoorn köyünün çıkışına doğru kamp yapanların duş alabileceği yerler bile gördüm.
  • Kanalın derinliği 1 metre kadar olduğundan çocuklar için bir tehlike söz konusu değil. Botların ters dönmesi imkansız diyorlar. Ayrıca botların çarpışması ya da botu kanalın kenarına çarpmak problem teşkil etmiyor. Bu durum sürekli olduğu için zaten çok sıradan bir şey çarpışmak.
  • Giethoorn romantik çiftlerin yanı sıra arkadaş grubunuzla da çok güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer. Buraya liseden arkadaş gruplarıyla gelip bot kiralayıp, müziklerini açıp çılgınlar gibi eğlenen gençlere şahit olduk. Kıskandık mı? Evet.Hatta bizce arkadaş grubu ile yazın gelip 3-4 saatliğine bot kiralayıp, yanına mini bir hoparlör(Kanalın olduğu kısımda değil de gölün olduğu tarafta açmak şartıyla) ve biranı da alırsan süper olur. Milesfordreams şiddetle öneriyor.

9 Yorum

Avatar
Melike 01/05/2017 - 10:10 pm

İlk yazınızı ilgiyle okudum, devamını bekliyorum 🙂 Blog yazmak büyüüük fedakarlık isteyen, devam etmesi zor bir süreç. Başarılar dilerim…

Yanıtla
milesfordreams
milesfordreams 01/05/2017 - 11:43 pm

Melike’cim çok teşekkür ederiz. Blogumuza ilk yorumu da sen yapmış oldun. 😊 Gerçekten zorlu bir süreç olacağı şimdiden belli. Sen de dahil olmak üzere tüm takip ettiğim blogları bir kez daha takdir ettim.Çok sevindik diğer yazıları beklemene. Yavaş yavaş hazırlıyoruz.

Yanıtla
Avatar
ELİF 02/05/2017 - 3:19 pm

Giethoorn’e gitmeye birkaç gün kala bu yazıyı yazmanız süper oldu. Çok detaylı ve güzel bilgiler. Ellerinize, emeğinize sağlık.
Devamını merakla bekliyorum. Sevgiler 🙂

Yanıtla
milesfordreams
milesfordreams 02/05/2017 - 7:44 pm

Merhabalar Elif,
Çok mutlu olduk beğenmene.Böyle yorumlar duyunca tüm yorğunluğumuz geçiyor.
Umarım çok güzel bir tatil geçirirsin. Bir kaç gün içinde Amsterdam gezi rehberini de yayımlamayı planlıyoruz.Instagramda bizi takip edersen ordan duyuruyor oluruz.
Sevgiler

Yanıtla
Avatar
Mehmet Şeref 13/07/2019 - 1:29 am

Hollanda ile ilgili cok hos bir uslup ile cok guzel ayrintilara girmissiniz sizi tebrik ediyorum. İki senedir buradayim Amsterdama o kadar gittim boyle ayrintili gezmemistim ( malum zaman yavas geciyor gibi gelse de hizli gectigi asikar 🙂 ) emeginize saglik…

Yanıtla
MilesForDreams
MilesForDreams 02/09/2019 - 10:13 pm

Merhabalar Mehmet bey, Hollanda’da yaşayan birisinden bunları duymak ne kadar güzel.Çok teşekkürler güzel sözleriniz için.İnsan yaşadığı yerleri daha az geziyor sanırım aynı durum bizim için de söz konusu.

Yanıtla
Avatar
ilhami 25/12/2019 - 8:15 pm

Merhaba,
araba kiralarken kredi kartına belli miktar bloke koyuyorlar mı ? githoor giderken yollar hep otoban mı ?

Yanıtla
MilesForDreams
MilesForDreams 29/12/2019 - 1:06 pm

Merhaba, kredi kartına bloke koyuyorlar. Yollar hep otoban değil ama çok rahat bir yol, geniş ve problemsiz.

Yanıtla
Avatar
Aynur akinci 30/10/2023 - 1:23 pm

Otoyol için herhangi bir geçiş kartı almak gerekli mi

Yanıtla

Yorum ve Sorularınız

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar